Downloads

Press Obchodní dům DEBENHAMS, Praha PDF, 133 kb   download  
 
 

Schránka (0)

 
 

Reference a Press

 
 
 

Obchodní dům DEBENHAMS v Praze

Bílé čtverce v jedné z dominant Václavského náměstí

  • Druh výstavby: Objektová výstavba
  • Téma: PVC, CV a kaučukové podlahoviny
  • Prováděné práce: Pokládka elastických podlahovin
  • Značka: UZIN
  • Země: Česká republika

Obchodní dům Debenhams, Praha

Bílé čtverce v jedné z dominant Václavského náměstí

Objekt bývalého Domu výrobních družstev Družba byl vystaven na rohu Jindřišské ulice a Václavského náměstí v letech 1971–1975 podle projektu architektů Milana Vaška, Vlastibora Klimeše a Vratislava Růžičky. Exponované nároží v samém srdci Prahy architektonicky řešili v duchu doby, tedy let sedmdesátých, zajímavá je ale nástavba kavárny, která koresponduje s kupolemi protilehlých starších budov

Před deseti lety, v roce 2004, zde byl otevřen obchodní dům nesoucí jméno anglické společnosti DEBENHAMS, která zahájila expanzi na českém trhu prostřednictvím svého franchisingového partnera – firmy MESTRA HOUSE, spol. s r.o.

Vyznění zboží podtrhuje designový interiér, který „stojí“ na téměř bílé podlaze s jemným dekorem mramoru. Tento vzhled obchodní domy Debenhams dodržují a Praha není výjimkou.

Aby byly podlahy stále krásné, je třeba vždy po čase provést významnější rekonstrukci – právě ta zde proběhla ve dvou etapách od loňského podzimu do dubna letošního roku. Zahrnovala výměnu podlahové krytiny ve všech třech podlažích obchodního domu, a to za plného provozu – tím byla pro provádějící firmu Pokorný – kladení podlahovin s.r.o. náročnější.

Přízemí obchodního domu bylo rozděleno na sektory, v nichž se pracovalo, tak aby nebyl nijak významně narušen běžný provoz. Přes noc se strhávala původní PVC podlahovina, pak se kontrolovala rovinatost podkladu, na který se pokládaly pasy stabilizační podložky UZIN RR 185 podle kladečského návrhu, protože bylo nutno zachovat v neporušeném stavu původní žulovou dlažbu. Tato flexibilní, stabilizující, izolující podložka v pasech je na rubu opatřena nopy z latexové pěny ve formě křížků. Nopy zajišťuji mezi stabilizační podložkou a podkladem tenkou vzduchovou vrstvu. Podložka zajišťuje dobré roznášení tlaku a vysokou rozměrovou stabilitu i při relativně vysokých bodových zatíženích. Na podložku se lepily designové vinylové čtverce AMTICO 2K epoxidovým lepidlem UZIN KR 421.

V prvním a druhém nadzemním podlaží, kde nebyla původní žulová dlažba, se po stržení staré krytiny musel savý povrch opatřit penetraci UZIN PE 260 naředěnou ve vhodném poměru s vodou. V místech, kde zůstaly po cele ploše původní lepidla, se penetrace neprováděla. Pote se podklad vyrovnával 2složkovou stěrkovací hmotou UZIN L3 GOLD, kterou lze použit na vhodné podklady bez penetrace, a je možno na ni následně lepit podlahoviny po cca 6–8 hodinách. Výhodou stěrky zde také bylo, že při stěrkování za provozu nemusela aplikační firma Pokorný – kladeni podlahovin s.r.o. pro rozmíchání stěrkovací hmoty použit vodu, ale využila 2. složku UZINU L3 GOLD v kanystru. Na stěrku se pak lepily čtverce AMTICO disperzním lepidlem UZIN KE 2000S. Nově položena krytina byla nakonec ošetřena dvojnásobným nátěrem ochranné emulze pro elastické podlahoviny RZ 162 Elastic Siegel.

V současné době je již náročná realizace ukončena a obchodní dům Debenhams vita své zákazníky kompletně „v bílém“.

Zdroj: DOMO 3/2014

Downloads

Press Obchodní dům DEBENHAMS, Praha PDF, 133 kb   download