Downloads

Info_Čekací doby před broušením lepených parket PDF, 47 kb   download  
 
 

Schránka (0)

 
 
 

Čekací doby před broušení dřevěných podlah po jejich nalepení

Parketová lepidla obsahují větší či menší množství rozpouštědel (syntetická lepidla), vody (disperzní lepidla),  či vodu ani rozpouštědla neobsahují a jsou vyráběna na bázi polyuretanu (tzv. PU lepidla) či nejmodernější technologií terminovaného silanu (tzv. STP lepidla). Z výše uvedené tabulky vyplývá, že použitý typ lepidla má velký vliv na dobu vyzrání lepidla pro možnosti následného broušení přilepených parket.

Proces odpařování a přijímaní rozpouštědel či vody z lepidel má pochopitelně velký vliv na rozměrovou a tvarovou změnu parketových (dřevěných) dílců. Každá snaha o uspíšení broušení „neustálených“ parket má většinou negativní výsledek v podobě probroušených koncových hran nebo vybroušených středových plošek parket.

Ideálním řešením, jak z tabulky vyplývá, jsou bezvodá a bezrozpouštědlová polyuretanová lepidla či lepidla STP. Tato mají víceméně univerzální použitelnost na téměř všechny druhy dřevin a parketových formátů, i po technologickém vytvrzení si zachovávají elastický hřebínek, který dokonale pracuje s pohybem parket a zároveň umožňují broušení parket již následný den po jejich přilepení.